Tek Başına Tatil Yapmak İsteyen Erkek Müşteri Hayatının Şokunu Yaşadı!

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK), Antalya’daki bir otel ve seyahat acentesine, tek başına tatil yapmak isteyen erkeğe daha yüksek fiyat verdiği gerekçesiyle para cezası verdi.

Medyascope’tan Evrin Güvendik’in haberine göre cinsiyet ayrımcılığı yapıldığına yönelik TİHEK kararında, otel ve acentenin fiyat politikasının “tatil yerlerinde erkek misafirlerin kadın misafirleri rahatsız edeceğine yönelik önyargılı davranıştan” kaynaklandığı belirtildi.

Yaz sezonunda Antalya Kemer’de tatil yapmak isteyen ve önce seyahat acentesi ardından da beş yıldızlı oteli arayan S.Ö, “Tek erkek veya iki erkek olarak standart odalarda konaklama yapamayacağı, bunun yerine lüks odaların birinde kalması halinde rezervasyon yapabileceği” yanıtını aldı.

Seyahat acentesi ve otel ile yaptığı görüşmeler sonucunda, standart oda fiyatının 25 bin TL, lüks oda fiyatının da 39-42 bin TL arasında olduğunu öğrenen S.Ö, “tek kadın” olarak tatil yapmak istediğinde daha uygun fiyatlı standart oda imkanı sağlandığını ancak tek erkek olarak tatil yapmak istediği için daha pahalı odada kalmaya zorlandığını iddia etti.

S.Ö Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu’na (TİHEK) başvurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir