Piyasalardaki geri çekilmenin nedeni ne?

Son 4 ay içinde yüzde 95 yükselme kaydeden Borsa endeksinde son günlerde yaşanan düşüş, ekonomi uzmanları tarafından düzelme olarak değerlendirildi. Sert bir çıkış yapan Borsa’nın Mayıs verilerine göre yüzde 75 yukarda olduğuna dikkat çeken uzmanlar, Borsa’da uzun vadeli yatırımın kazanç getirdiğini ifade etti.

Dünya Gazetesi Soner Kuru, güçlü beklentilerle başlayan ve beklentilerin oldukça ötesine geçen bir bilanço döneminin geride kaldığını belirtti, kârlılıkların da beklentilerin yüzde 20 üzerinde gerçekleştiğini ifade etti. Para piyasalarındaki geri çekilmenin nedeninin öncelikle faiz kararları olduğunu belirten Soner Kuru’nun “Borsa İstanbul yatırımcısı uzun vadede kazancını korur” başlıklı yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Piyasadaki geri çekilmenin sebebi son dönemde beklentilerin ötesinde yükselen piyasa faizleri.

Yeni ekonomi yönetimi görevi devralmasının ardından gerçekleşen ilk iki PPK toplantısında faiz artışları piyasa beklentisinin altında kalınca, piyasa negatif reel faiz sürecinin yerel seçimlere kadar sürdürüleceği fiyatlamasına başladı ve özellikle temmuz ve ağustos aylarında yukarı yönlü ciddi hareketler takip ettik, daha sonra PPK yönetiminin değişmesinin ardından gerçekleşen PPK toplantında Merkez, piyasanın ötesine geçerek ekonomiyi pozitif reel faiz bölgesine sürünce piyasada faiz baskısı arttı.

Bunu birkaç maddede inceleyelim. Birincisi faiz risksiz getiri anlamına geldiği için yatırım fonlarının, fon dağılımı içinde mevduatın payını arttırdığını takip ediyoruz. İkincisi piyasaya yeni para girişi kısıtlı hale geldi, bugün sokakta bireysel tasarruf sahibinin paramı ne yapayım sorusunun azaldığını görüyoruz. Artan faizler tasarruf için ciddi ve kolay bir alternatif oluştu.

Üçüncüsü artık hisse senedi kredisi kullanarak yatırım yapmanın maliyeti arttı, kredili pozisyon taşıyan tasarruf sahibinin bu maliyetlere katlanmak yerine pozisyon kapatmayı tercih etme eğiliminde olduğunu görüyoruz. Dördüncüsü ise risksiz faiz oranı yukarı geldiği için şirket değerlemelerinde ve raporlarda hedef fiyatlar daha aşağıda çıkıyor. Bu da piyasanın potansiyelini geri çekiyor.

Ancak bardağın dolu tarafında ise yukarıda bahsettiğimiz karlılık teması ve enflasyonist ortamın bir süre daha hayatımızda olmaya devam edecek olması var. Bu durumda kısa vadede 7.500 – 8.500 bandındaki fiyatlamanın bir süre daha devam edeceğini düşüyoruz. 2024 genelinde piyasada en kötü senaryonun borsanın enflasyon kadar yükselmesi olduğunu düşünüyoruz. Yani Borsa İstanbul yatırımcısı uzun vadede kazançlarını reel olarak korumaya devam edecektir.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir