Futbolda “mavi kart” devri başlıyor

Uluslararası Futbol Birliği Kurulu IFAB, dünya futbolunda bir yenilik olacak “mavi kart” uygulamasını tanıtmaya hazırlanıyor.

İngiliz Telegraph gazetesinin haberine göre IFAB, bugün (9 Şubat) futbolcuları sahadan 10 dakika süreyle geçici olarak ayrı tutacak mavi kartın lansmanını yapacak.

Yeni uygulamaya göre, kasti faul yapan veya sportmenliğe aykırı hareket eden oyuncular 10 dakika süreyle sahadan uzaklaştırılacak.

İki mavi eşittir bir kırmızı

Yeni uygulamaya göre bir futbolcu iki mavi kart görmesi halinde bir kırmızı kart görmüş sayılarak oyundan ihraç edilecek. Ayrıca karşılaşma sırasında sarı ve mavinin bir kombinasyonunu alması halinde kartın rengi yine kırmızıya dönecek.

İlk olarak Galler’de uygulanabilir

Yeni kurallar, UEFA Başkanı Aleksander Ceferin’in Telegraph’a verdiği demeçte tamamen karşı olduğunu söylemesinden sonra yazın gerçekleştirilecek EURO 2024 ve önümüzdeki yıl oynanacak Şampiyonlar Ligi’nde uygulanması beklenmiyor. İlk olarak Galler Futbol Federasyonu’nun uygulamaya koyması ve zamanla İngiltere’nin de yürürlüğe koyması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir