Bu saatlere dikkat! İstanbul dahil birçok kente kuvvetli yağış uyarısı

Bugün yurdun pek çok bölgesinde şiddetli yağış bekleniyor. Meteoroloji Genel müdürlüğü 5 günlük hava durumu tahminlerini paylaşırken Çanakkale, Edirne, İstanbul, Kırklareli ve Tekirdağ için sarı kodlu uyarı yapıldı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkenin kuzey, iç ve batı kesimlerinin parçalı ve yer yer çok bulutlu, Marmara, Ege, Batı Akdeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu’nun kuzeybatısı, Batı Karadeniz’in iç kesimleri, Çorum ve Ardahan çevreleri, Akdeniz’in Toroslar kesimi ile Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin’in iç kesimlerinin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışların; Çanakkale, Tekirdağ, Balıkesir ve Kütahya çevreleri ile İstanbul’un batısı, Manisa’nın kuzeydoğusu, Edirne ve Bursa’nın güney kesimlerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI

Batı kesimlerde yağışla birlikte 3 ila 5 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

RÜZGAR

Genellikle kuzey, yurdun güney kesimlerinde güney yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Batı Akdeniz’in iç kesimlerinde güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) olarak esmesi bekleniyor.

YEREL KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışların; Çanakkale, Tekirdağ, Balıkesir ve Kütahya çevreleri ile İstanbul’un batısı, Manisa’nın kuzeydoğusu, Edirne ve Bursa’nın güney kesimlerinde yer yer kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (ani sel, su baskını, yıldırım, yağış anında kuvvetli rüzgar) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

İSTANBUL’DA AKŞAM SAATLERİNE DİKKAT!

CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen de sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada yağıştan etkilenecek bölgeleri paylaştı.

Şen açıklamasında şunları söyledi; Bugün Balıkesir, Tekirdağ, Çanakkale, İstanbul’un Silivri tarafında yağış kuvvetli. Akşam Boğaz ve Anadolu yakasında kuvvetli. Öğleden sonra Manisa Kütahya çevrelerinde kuvvetli. Sıcaklıklar yağış alan yerlerde 3-4 derece düşecek.

Yağışlar batıda ve İstanbul’da hafta sonu da devam edecek. Pazar akşamı batıdan ayrılıp Anadolu’ya yayılacak.
Cuma Batı Karadeniz iç kesimleri, pazar pazartesi iç bölgelerde yağış yerel olarak kuvvetli.

İSTANBUL VALİLİĞİ’NDEN YAĞIŞ UYARISI

İstanbul Valiliği de kentte beklenen şiddetli yağış ile ilgili dün bir uyarı yayınlamıştı. Valilik açıklamasında, ‘Marmara Bölgesi’nde 28 Eylül 2023 (Perşembe) günü beklenen gök gürültülü sağanak yağışların sabah saatlerinden itibaren Tekirdağ ve Kırklareli çevreleri ile İstanbul’un batısı ve Boğaz çevresinde, öğle saatlerinden itibaren Edirne çevrelerinde yerel kuvvetli olacağı tahmin ediliyor.

Ani sel, su baskını, yıldırım yerel dolu yağışı, ani kuvvetli rüzgar ve kısa süreli fırtına ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.’ ifadeleri kullanılmıştı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir