Sosyal Vergi Uzmanı Karakaş emeklilerin zam oranlarını değerlendirdi: Öngörüm eşitleme formülünün devreye gireceği yönünde

Sosyal Güvenlik Uzmanı İsa Karakaş, emekli ve memur emeklisinin alacağı zam oranlarını değerlendirdi. Karakaş, “Öncelikle hükümetin bir eşitleme formülü var. Hükümetin eşitleme formülü nedir diye soracak olursanız, hafızamızı tazelediğimiz zaman geçen yıl yine aynen bu dönemlerde hükümet SSK, Bağ-Kur ve memur emeklisi diye bir ayrım olmadan herkese yüzde 30 oranında eşit bir şekilde zam yaptı. Yine hafızamızı tazeleyelim 2023 Temmuz ayında da hükümet SSK, Bağ-Kur, emekli sandığı, memur emeklisi fark etmeden herkese standart yüzde 30 oranda bir zam yaptı. Şimdi benim öngörüm burada yine bir eşitleme formülünü devreye gireceği yönde” dedi. 

Asgari ücretin açıklanmasının ardından devlet memurları, sözleşmeliler ve emeklilerin maaş artışına odaklandı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), aralık ayı enflasyon verilerini 3 Ocak Çarşamba günü, saat 10.00’da duyuracak.

SSK ve Bağ-Kur emeklileri de maaşlarını bu yılın son 6 aylık enflasyonu oranında zamlı alacak.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Karakaş, zam oranlarına dair şu değerlendirmeyi yaptı: 

“Biliyoruz ki SSK ve Bağ-Kur emekleri toplu sözleşmeden faydalanamıyor. Dolayısıyla SSK ve Bağ-Kur emeklileri aylıklarını ilgilendiren 6 aylık enflasyon beklentisi yüzde 38 olduğu için şimdiden ceplerinde yüzde 38 bir zam olduğunu söyleyebiliriz. Demek ki SSK ve Bağ-Kur emekleri toplu sözleşmeden faydalanmadıkları için bugün itibariyle aralık ayı enflasyonu dahil yüzde 38 bir fark ceplerinde.

“Tamamen enflasyon farkı ve toplu sözleşme farkına dayanıyor”

Birde biliyoruz ki toplu sözleşme farkı var. Dolayısıyla memur ve memur emeklerine gelecek olan zam, aralık ayı dahil yüzde 49’le 50 arasında olduğunu tahmin ediyoruz. Biz bunu yüzde 50 olarak baz alıyoruz. Demek ki memur ve memur emeklerinin hiç refah payı olmadan sıfır refah payıyla zaten yüzde 50 zam aldıklarını görüyoruz. Bunu enflasyon farkı olan yüzde 38 ve toplu sözleşmede yüzde 15’lik rakamı göz önünde bulundurduğumuz zaman yüzde 50 olarak ele alıyoruz. Dolayısıyla hükümetin özellikle Cumhurbaşkanı Yardımcısının sürekli memur ve memur emeklerinin maaşın yüzde 50 oranında artacağını söylemesi bir sürpriz değil, çünkü tamamen enflasyon farkı ve toplu sözleşme farkına dayanıyor.”

“Öngörüm eşitleme formülünün devreye gireceği yönünde”

Enflasyon farkı ve toplu sözleşmedeki refah payıyla birlikte oranın yüzde 50 oranında zam alındığını söyleyen Karakaş, memur ve memur emeklileri için hükümetin refah payının söz konusu olmadığı ifade etti.

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin 3 Ocak’ta belirlenecek olan aralık ayı enflasyon ile birlikte ne kadar zam alacağını da değerlendiren Karakaş, şunları söyledi: 

“Öncelikle hükümetin bir eşitleme formülü var. Hükümetin eşitleme formülü nedir diye soracak olursanız, hafızamızı tazelediğimiz zaman geçen yıl yine aynen bu dönemlerde hükümet SSK, Bağ-Kur ve memur emeklisi diye bir ayrım olmadan herkese yüzde 30 oranında eşit bir şekilde zam yaptı. Yine hafızamızı tazeleyelim 2023 Temmuz ayında da hükümet SSK, Bağ-Kur, emekli sandığı, memur emeklisi fark etmeden herkese standart yüzde 30 oranda bir zam yaptı. Şimdi benim öngörüm burada yine bir eşitleme formülünü devreye gireceği yönde”

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin enflasyon farkının yüzde 50’ye çekileceğini belirten Karakaş,SSK, Bağ-Kur emeklerinin enflasyon farkı zaten yüzde 38 oranında. Memur ve memur emeklerinin ise yüzde 50 oranında. Dolayısıyla en düşükte eşitleme olayı yine devreye girecek. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin yüzde 38 olan enflasyon farkına yüzde 12 oranında refah payı verilerek yüzde 50’ye çekilecektir. Ancak bu durumda memur emeklisine ve memurlara sıfır refah payı söz konusu olacak” dedi. 

TIKLAYIN – Asgari ücretin ardından gözler memur ve emeklinin maaş artışına çevrildi

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir