Euro Bölgesi’nde çekirdek enflasyon geriledi

Euro Bölgesi’nde manşet enflasyon hizmet fiyatları ve enerji maliyetlerinde yaşanan olumsuz baz etkisiyle yükseldi.

Eurostat verilerine göre manşet enflasyon yıllık yüzde 6,9’dan yüzde 7’ye yükselerek yüzde 2’lik hedefin oldukça üzerindeki seyrini sürdürdü. Beklenti yüzde 6,9’du. Enflasyon aylık bazda ise beklentiye paralel yüzde 0,7 arttı.

ÇEKİRDEK ENFLASYON GERİLEDİ

Euro Bölgesi’nde gıda ve enerji fiyatlarını içermeyen çekirdek enflasyon da Nisan’da yıllık bazda beklentilere paralel yüzde 5,6 oldu. Mart’ta artış yüzde 5,7 olmuştu. Böylece çekirdek enflasyonda Haziran’dan beri ilk gerileme kaydedildi.

Çekirdek enflasyondaki düşüş, AMB’nin faiz artış hızını düşürme senaryosunu da güçlendirdi.

Ekonomistler ve yatırımcılar AMB’den 2 kez daha ufak montanlı faiz artışı bekliyor. Banka enflasyonla mücadele kapsamında geçen yazdan bu yana toplam 350 baz puanlık faiz artışı yaptı.

Bloomberg’in geçen haftaki anketine göre şu an yüzde 3 seviyesindeki mevduat faizinin Temmuz’da 3,75’le zirve yapması bekleniyor.

ÇEKİRDEK ENFLASYON NEDİR?

Fiyatlardaki geçici artışların çıkarılması sonucunda fiyatlarda genel düzeydeki artışları ifade etmesi açısından çekirdek enflasyon önemli bir göstergedir. Enflasyonun geçici olarak etkilerinden arındırılması sonucu ortaya çıkan enflasyon türü olarak da bu kavramı tanımlamak mümkündür.

Çekirdek enflasyon, ölçülen enflasyonun orta ve uzun dönemde reel üretim üzerinde etkili olmayan kısmı diğer bir deyişle çekirdek şoklar tarafından belirlenen kısmı olarak tanımlanmaktadır.

Patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir